Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 w Lublinie jest placówką publiczną, której tradycje sięgają najstarszej w Lublinie szkoły dla dorosłych – Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących im. Tadeusza Kościuszki.
Centrum podejmuje niezbędne działania w celu realizacji działalności dydaktycznej i innej działalności statutowej. Zapewnia każdemu słuchaczom warunki niezbędne do kształcenia, doskonalenia zawodowego oraz do rekwalifikacji osób dorosłych w formach szkolnych i pozaszkolnych.
Centrum jako jedno z ogniw systemu edukacji narodowej dąży do stałego podnoszenia jakości pracy, rozwoju organizacyjnego i tworzenia oferty edukacyjnej zgodnej z potrzebami słuchaczy i rynku pracy.
Działania, o których mowa powyżej dotyczą:
- optymalizacji efektów w zakresie kształcenia, realizacji celów i zadań statutowych,
- tworzenia warunków do rozwoju i aktywności słuchaczy,
- zarządzania placówką,
- współpracy z lokalnym środowiskiem, w szczególności urzędami pracy i lokalnymi pracodawcami,
- współpracy z organizatorami oświaty dla dorosłych w kraju i za granicą,
- wspomagania organizacji procesu samokształcenia.
W skład Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 wchodzą następujące szkoły:
- XXVI Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
- Policealna Szkoła dla Dorosłych nr 2
- Ośrodek kursowy zarejestrowany w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych
Misja Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 w Lublinie
Nasza placówka to szkoła mądrej akceptacji.
Zmierzamy do wykształcenia człowieka świadomego, twórczego i samodzielnego.
Stawiamy na kształtowanie w słuchaczach poczucia odpowiedzialności za własną edukację.
Podejmujemy działania, które służą wszechstronnemu rozwojowi słuchacza, tak aby jego ścieżka edukacyjna zakończyła się sukcesem.
W naszej placówce słuchacze nabywają wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania edukacji na wyższych szczeblach oraz funkcjonowania w życiu zawodowym.
Troszczymy się o to, aby szkoła była miejscem przyjaznym i bezpiecznym zarówno dla słuchaczy, jak i dla pracowników.
Dbamy o rozwój zawodowy nauczycieli.
Promujemy i realizujemy w regionie ideę edukacji ustawicznej – uczenia się przez całe życie.
Wizja Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 w Lublinie
„W życiu trzeba uczestniczyć”
De Saint-Exupery
Traktowanie edukacji jako procesu, który towarzyszy człowiekowi przez całe życie.
Dążenie do zaspakajania potrzeb edukacyjnych społeczności lokalnej.
Zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia zarówno w formach szkolnych, jak i pozaszkolnych.
Zapewnienie możliwości realizacji ambicji edukacyjnych słuchaczy oraz aspiracji zawodowych nauczycieli.
Przestrzeganie zasad szacunku, tolerancji i demokracji w codziennej działalności społeczności CKU nr 2.
Kształtowanie klimatu placówki opartego na dialogu pomiędzy wszystkimi członkami społeczności szkolnej.
Tworzenie nowoczesnych, bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i edukacji.
Kształtowanie pozytywnego wizerunku szkoły.
Promocja placówki w środowisku lokalnym.
Nawiązanie kontaktów i współpracy z przedstawicielami rynku pracy i społeczności lokalnej.
Dla dorosłego słuchacza nauka w Centrum często stanowi jedyną możliwość uzyskania wykształcenia średniego, zdania matury lub uzyskania tytułu technika w wybranym zawodzie.
Każdemu kandydatowi pomożemy w wyborze indywidualnej ścieżki kształcenia zgodnej z:
- dotychczasowym poziomem zdobytej wiedzy – w tym obszarze nie ma żadnych barier – zapraszamy absolwentów „starych”
ośmioletnich podstawówek, gimnazjów, szkół zawodowych, liceów techników, licencjatów, studiów wyższych; - zainteresowaniami;
- predyspozycjami;
- potrzebami rynku pracy;
- planami życiowymi.
Warunki nauki w Centrum:
- bezpłatna nauka;
- dobrze przygotowane pracownie przedmiotowe;
- profesjonalnie przygotowane pracownie komputerowe;
- centrum multimedialne;
- biblioteka;
- świetna kadra – przedmiotów zawodowych uczą praktycy zatrudnieni w tych zawodach;
- środowisko ludzi wyjątkowo życzliwych, znających specyfikę pracy z dorosłymi słuchaczami;
- możliwość udziału słuchaczy w projektach finansowanych z UE.
Agenfap jest Spółdzielnią profesjonalnych konsultantów i trenerów, która czerpie inspirację z doświadczeń i pracy Stowarzyszenia Związków Zawodowych „Associazione Generale Quadri”. Firma Agenfap powstała w 2004 roku z ambicjami oferowania wysokiej jakości usług szkoleniowych dla menedżerów.
Spółdzielnia jest bardzo aktywna we wszystkich dziedzinach związanych z polityką zatrudnienia – uczenie się przez całe życie. Agenfpa jest również członkiem „Spółdzielni Lega delle”, największej i najważniejszej organizacji włoskich spółdzielni, obejmującej przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów, od handlu detalicznego na dużą skalę do budownictwa, od usług po spółdzielnie socjalne. Spółdzielnia oferuje usługi szkoleniowe, projektuje i wdraża kursy szkoleniowe oraz seminaria, promuje i organizuje wydarzenia kulturalne, a także zachęca do wymiany informacji naukowych w zakresie szkoleń, rozwoju miejsc pracy, spraw społecznych, etyki oraz rozwoju terytorialnego i produkcyjnego. Spółdzielnia opiera swoje działania na innowacji, współpracy i równości. Energicznie wspiera sektor wolnych zawodów i przedsiębiorców.
Inercia Digital to młoda andaluzyjska firma, założona w 2012 roku, z oddziałami europejskimi. Pomimo, że jest to mała firma, przejawia międzynarodowe ambicje i dysponuje bogatym doświadczeniem. Jej głównym celem jest promowanie i pomoc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań zarówno w zakresie e-biznesu, jak i przedsiębiorczości. Inercia Digital oferuje rozwiązania e-learningowe dostosowane do potrzeb klientów, przyczyniające się do optymalizacji wydajności i szkolenia. Zespół tworzą profesjonaliści z zakresu pedagogiki, którzy preferują kreatywny rozwój edukacyjny. Firma oferuje programy i kursy internetowe dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów, których może pozyskać za pośrednictwem swojego wirtualnego kampusu, który został zatwierdzony przez władze Andaluzji jako Wirtualne Centrum Szkolenia.
Gecko Programy Ltd jest organizacją kształcenia i szkolenia zawodowego. Firma powstała w 2009 roku. Gecko oferuje usługi szkoleniowe, doradcze dla organizacji i klientów indywidualnych w Wielkiej Brytanii i Europie. Działając poprzez Zespół Doradczy Biznesu, świadczy usługi w zakresie zarządzania zmianami dla przedsiębiorstw społecznych w Anglii. Gecko jest jednostką weryfikacji i certyfikowania szkolenia zawodowego. Jako zatwierdzone Centrum Jakości dba o doświadczenie w zarządzaniu programem nauczania, od projektowania, aż po dostarczanie i zarządzanie jakością nauczania i uczenia się. Gecko osiągnął wysokie standardy w zakresie jakości informacji, porad i wskazówek dla uczniów, oferuje certyfikowane programy nauczania (certyfikat Pearson) finansowane przez brytyjską Agencję Finansowania Umiejętności. Zawiera również kontrakty z Departamentem Pracy i Emerytur w Wielkiej Brytanii, którego celem jest wspieranie bezrobotnych ludzi w poszukiwaniu zatrudnienia. Gecko kładzie nacisk na współpracę i partnerstwa strategiczne, w celu określenia potrzeb rozwojowych programów nauczania, na rzecz pilotażowego dostarczania innowacyjnych szkoleń, wewnętrznych i zewnętrznych mobilności oraz zwiększenia doświadczenia w nauce.
Hellenic Open University (HOU) jest uczelnią państwową, która składa się z 4 szkół: Szkoły Nauki i Techniki, Szkoły Głównej Humanistycznej, Szkoły Nauk Społecznych i Szkoły Sztuki Stosowanej. Placówki te, zlokalizowane w całym kraju, oferują 35 programów studiów dla około 35 000 studentów. HOU jest jedynym greckim uniwersytetem oferującym kształcenie formalne, korzystającym z metodologii uczenia się na odległość w połączeniu z zasadami kształcenia dorosłych. Około 80% studentów to osoby pracujące, które szukają dalszej edukacji w celu poprawy lub zmiany swojej kariery. W skład HOU wchodzi grupa badawcza DAISSy (Dynamic Ambient Intelligent Social Systems). Grupa badawcza DAISSy od początku istnienia uczestniczyła w ponad 30 projektach krajowych i europejskich. Grupę tworzą profesorowie uniwersytetu, doktoranci, inżynierowie ICT, programiści i personel administracyjny. Grupa ma przyczynić się w projekcie do realizacji zaawansowanego społeczeństwa humanitarnego oraz zapewnić sprawną realizację działań.